داکت اسپلیت چیست و چگونه کار میکند ؟

داکت اسپلیت چیست و چگونه کار میکند ؟.داکت اسپلیت سیستمی است که از دو قسمت بخش داخلی و بخش خارجی تشکیل می شود. به بخش خارجی آن در اصطلاح کندانسور اطلاق می شود که متشکل از کویل کندانسور، فن کندانسور و کمپرسور است. به بخش داخلی نیز اواپراتور یا هواساز می گویند. رابطه بین این دو بخش با استفاده از لوله های مسی عایق شده شکل می گیرد. طریقه عملکرد آن به این شکل می باشد که کندانسور، گاز خنک شده را به بخش داخلی می فرستد، و در بخش داخلی گرمای محیط به وسیله گاز گرفته شده و تبدیل به هوای سرد می گردد، این هوای سرد به وسیله فن به محیط داده می شود.


بررسی داکت اسپلیت و انواع مختلف آن :

 • داکت اسپلیت معمولی

 • داکت اسپلیت اینورتر

درجه مصرف داکت اسپلیت های معمولی B و این درجه در داکت اسپلیت های اینورتر A است که نوع کم مصرف داکت اسپلیت نامیده می شوند. ویژگی خوبی که آن ها دارند این است که مصرف کنندگان هزینه کمتری برای مصرف برق می پردازند.

کمپرسور داکت اسپلیت های اینورتر دیجیتال می باشد و با تغییر دور این اتفاق می افتد، به عبارتی وقتی مصرف کم باشد تعداد دور کمپرسور کاهش می یابد و در حالتی که مصرف بالا باشد دور کمپرسور هم افزایش پیدا می کند. از آن جا که مصرف عمده برق در کمپرسور ها در لحظه ی استارت می باشد که موجب بالا رفتن شدید آمپر مصرفی می شود

اگر که تعداد استارت ها را کاهش دهیم یعنی مصرف برق را نیز کاهش داده ایم. در کمپرسور هایی با دور متغیر اتفاق به این شکل رخ می دهد که، یک بار استارت زده می شود و تعداد دور آن به حداقل تعداد دور ممکن کاهش می یابد و دوباره دور آن بالا می رود، این عمل موجب می شود که مصرف برق کاهش یابد. از عیب های اساسی آن می توان به عمر کم آن ها اشاره کرد زیرا که کمپرسور به طور مداوم روشن می باشد، عیب دیگر آن بالا بودن هزینه اولیه است.داکت اسپلت شرکت ایران رادیاتور


 

طریقه محاسبه ظرفیت دستگاه داکت اسپلیت

ظرفیت داکت اسپلیت ها حتما باید زیر نظر مهندسان و کارشناسان تعیین گردد. به این دلیل که المان های مختلفی باید مورد بررسی و محاسبه قرار گیرد.

از جمله این المان ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • منطقه جغرافیا
 • نوع کاربری ( مسکونی , اداری , تجاری )
 • میزان تردد افراد
 • ارتفاع محیط
 • متراژ محیط
 • تعداد افراد حاضر در محیط
 • تعداد وسایل گرمایشی در محیط ( لامپ , دستگاه و … )
 • قدیمی و یا جدید بودن ساختمان
 • و…

حال شما می توانید با استفاده از یک روش ساده که ما به شما معرفی می کنیم ظرفیت ساختمان های در حال ساخت خود را تعیین نمایید.

این روش بسیار ساده و یک روش آماتور می باشد و فقط برای به دست آوردن ظرفیت حدودی ساختمان های مسکونی از آن استفاده می شود :

متراژ – ۱۵% * ۳۵۰ = X ظرفیت دستگاه داکت اسپلیت

که X همان ظرفیت دستگاه با واحد BTU  است.

باید دقت نمایید که برای متراژ های بزرگ مانند ۱۳۰ به بالا حتما از ۲ دستگاه استفاده کنید که یکی مخصوص اتاق خواب ها و دیگری برای حال، سالن و پذیرایی  می باشد.

اغلب سیستم های داکت اسپلیت و کولر های گازی که در بازار موجود هستند از سایز ۹۰۰۰ BTU الی ۳۶۰۰۰ BTU از برق تک فاز و ۴۲۰۰۰ به بالا از برق ۳ فاز پشتیبانی می نمایند.

 

مراحل نصب داکت اسپلیت

قبل از اقدام به نصب داکت اسپلیت باید دستگاه را مورد بررسی قرار داد و از میزان ظرفیت و ابعاد دستگاه مطمئن شد. با فرض این که قبل از خرید، ظرفیت مناسب، محل قرارگیری بخش های داخلی و خارجی، مقدار و نحوه لوله کشی میان بخش داخلی و بخش خارجی با دقت بررسی شده و همچنین طراحی کانال کشی به شکل کاملا تخصصی و حرفه ای صورت گرفته است به نحوه آماده کردن شرایط و محل نصب می پردازیم.

 • جای گذاری هواساز یا بخش داخلی سیستم داکت اسپلیت در سقف کاذب: محل قرار گرفتن بخش داخلی داکت اسپلیت اصول و شرایط ویژه ای دارد که در زمان نصب رعایت این شرایط ضروری می باشد. برای مثال نصب بخش داخلی سیستم داکت اسپلیت در فضا هایی مانند اتاق خواب ، اتاق نشیمن ، سرویس های بهداشتی و حمام غیر اصولی می باشد و بهتر این است که این سیستم در سقف کاذب ورودی نصب شود. برای جای گذاری هواساز در سقف کاذب توجه به نکاتی مانند وجود فضای مناسب و کافی در اطراف به منظور تعمیر و سرویس و نیز ابعاد دریچه بازدید دقت نمود.

 

 • جای گذاری کندانسور یا قسمت خارجی سیستم داکت اسپلیت: کندانسور یکی از اجزای مهم در سیستم داکت اسپلیت می باشد که باید نصب آن در محل مناسب و با رعایت کامل اصول و قوانین صورت بگیرد. البته دقت کنید که به منظور نصب چندین کندانسور در کنار یکدیگر توجه به این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود، زیرا که نصب اشتباه کندانسور سبب کاهش طول عمر کمپرسور و یا موجب سوختن آن می شود.

 

 • نصب کردن لوله مسی میان بخش های داخلی و خارجی سیستم: برای نصب لوله های مسی لازم است به تناسب نوع دستگاه و میزان ارتفاع و طول مجاز دقت کرد.

 

 • نصب و اجرای کانال ها : از عوامل مهمی که مانع عملکرد مطلوب دستگاه داکت اسپلیت می شود به کانال کشی غیر اصولی می توان اشاره نمود نکته مهم در نصب و اجرای کانال های داکت اسپلیت این است که ابعاد مناسب کانال ها، مسیر کانال کشی، محل قرارگیری و ابعاد دریچه مکش و دهش و نقشه درست کانال را در نظر بگیریم. رعایت نکردن این نکته به شدت بر کارکرد دستگاه تاثیر خواهد گذاشت. محل مناسب به منظور قرارگیری دریچه مکش حدود 70 تا 100 سانتی متر است.

 

راه اندازی گرمایش داکت اسپلیت در زمستان

برای راه اندازی سیستم گرمایش دستگاه داکت اسپلیت در فصل زمستان در مرحله اول باید بخش های داخلی و خارجی دستگاه را به خوبی شست و شو داد. به این منظور باید از طریق دریچه بازدید فیلتر هواساز را خارج کرده و آن را تمیز نمود. سپس باید شبکه پشت بخش خارجی یا کندانسور را که به رادیاتور خودرو شباهت دارد را بدون نفوذ آب و هر گونه مواد شوینده به موتور آن پاکسازی کرد. در قدم بعدی و پس از شست و شو دادن بخش داخلی و بخش خارجی در حالتی که سیستم به کویل آب گرم متصل بوده و گرمایش آن با استفاده از انتقال آب گرم از پکیج یا موتور خانه به داخل کویل آب گرم صورت می گیرد لازم است که شیر فلکه های ورودی و خروجی آب گرم را که به کویل آبگرم دستگاه متصل باز نماییم. در آخرین قدم به وسیله کنترل باید حالت دستگاه را به HOT تغییر داده و دما را تنظیم نماییم.

 

راه اندازی سرمایش داکت اسپلیت در تابستان

به منظور راه اندازی سیستم سرمایش دستگاه داکت اسپلیت در فصل تابستان نیز باید مانند راه اندازی آن در فصل زمستان فیلتر بخش داخلی یا هواساز و شبکه ی پشت بخش خارجی یا کندانسور را با استفاده از آب و مواد شوینده پاکسازی نماییم.

در قدم بعدی باید گاز مبرد را بررسی نمود و در صورت نیاز آن را شارژ کنیم و البته باید کمپرسور را نیز بررسی نماییم و از کارکرد صحیح آن اطمینان حاصل کنیم. در آخر باید تمامی درب و پنجره ها را ببندیم و حالت را توسط کنترل دستگاه به COOL تغییر دهیم.

مقاله های مربوط به داکت اسپلیت:

مزایا و معایب داکت اسپلیت :

بررسی دستگاه های داکت اسپلیت :

راهنمای انتخاب و خرید داکت اسپلیت:

تله روغن یا OIL TRAP در لوله کشی کولر گازی یا داکت اسپلیت

تفاوت داکت اسپلیت و چیلر


 لینک فیلم بررسی سیستم داکت اسپلیت


 

امیر حسین پورمیرا
دسامبر 25, 2020