کولرگازی چیست و نحوه عملکرد آن چگونه است ؟

کولر گازی چست و چگونه عمل می کند,کولر گازی به سیستمی گفته می شود که برای ایجاد تهویه مناسب در محیط داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. اگر چه امروزه اغلب کولر های گازی دارای هر دو عملکرد سرد و گرم می باشند، اما همچنان بیشترین استفاده از آن ها جهت خنک کردن محیط در روز های گرم سال است. به طور کلی کولر گازی وظیفه جذب هوای گرم داخل  و تولید هوای خنک و مطبوع از طریق فرایند تبخیر مایع مبرّد به گاز در اواپراتور کولر را دارا می باشد.


اجزای کولر گازی

کولر های گازی از نظر نوع و مدلی که دارند از قطعات مختلفی ساخته می ‌شوند از جمله:

 

 1. کمپرسور کولر گازی

از کمپرسور یا فشرده ‌ساز برای متراکم کردن سیالات داخل کولر گازی استفاده می‌ شود. در اصل کمپرسور سیالات را با مصرف انرژی مکانیکی به داخل خود مکش می کند و بعد با افزایش دما آن‌ ها را فشرده می ‌کند. علاوه بر کولر گازی کمپرسور در دستگاه ‌ها و ماشین آلات دیگری نیز برای فشرده کردن هوا نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

کمپرسور کولرگازی

 1. فن خنک کننده کولر گازی

فن خنک کننده کولر گازی یک قطعه پروانه ‌ای است که در داخل موتور کولر گازی قرار می گیرد و  در حالت سرما، گرمای موجود در فضا را به وسیله لوله ‌های مسی جای گذاری شده در کولر گازی می ‌گیرد.

 

 1. کندانسور یا خنک‌ کننده کولر گازی

کندانسور یکی دیگر از وسیله‌ های داخل کولر گازی است که بخار جذب شده از فضای داخل ساختمان را به مایع تبدیل می کند و سپس آن‌ ها را خنک می نماید تا کولر گازی بتواند دمای فضای بیرون را متناسب با درجه حرارت تنظیم شده کاهش دهد.

 

انواع کولر اسپلیت

آگاهی از انواع مختلف اسپلیت ها قادر است که به شما کمک کند تا بهترین گزینه را از بین محصولات سرمایشی برای محل سکونت و کار خود انتخاب کنید. به دلیل این که هر کدام از سیستم های سرمایشی برای فضاهایی در اندازه ها و با کاربرد های متفاوت، استفاده می شوند. از این جهت بهتر است که با انواع مختلف اسپلیت آشنا شوید.

گفتنی است که اسپلیت ها از نظر کار کرد به انواع مختلف دیواری، سقفی کاستی، ایستاده، زیر سقفی و سقفی کانالی تقسیم بندی شده اند. اما همه این مدل ها قادر هستند در حالات مختلفی کار کنند؛ یا تولید سرمایش کنند و یا به طور همزمان دارای سیستم سرمایش و گرمایش باشند. همچنین می توان گفت که تمامی مدل ها دارای ریموت کنترل می باشند و می توانند با سیستم اینورتر تولید و به بازار عرضه گردند.

 1. اسپلیت دیواری

از انواع کولر اسپلیت ها که دارای طرفداران زیادی هم می باشد، نوع دیواری آن است. این نوع اسپلیت از دو بخش داخلی و خارجی اواپراتور و کندانسور تشکیل شده اند که هر کدام از این بخش ها توسط لوله های مسی با یکدیگر در ارتباط می باشند. در حالت کار کردن کولر در یک لوله گاز مبرد (لوله ضخیم تر) و در لوله مسی باریک تر مایع مبرد در حال جریان است. این نوع از اسپلیت ها دارای بیشترین فروش و بهترین کارایی هستند و همچنین انتخابی مناسب برای فضا های مسکونی و اداری به حساب می آیند. ظرفیت این نوع از کولر ها از 7 هزار تا 36 هزار BTU بر ساعت متفاوت است. این نوع از کولر ها را روی دیوار نصب می کنند. بنابراین ضروری است قبل از اقدام به خرید کولر اسپلیت حتما مساحت و متراژ فضای مورد نظر شما، بررسی شود.کولرگازی اینورتر دار

 1. اسپلیت ایستاده

از نوع دیگر اسپلیت ها، می توان به اسپلیت های ایستاده اشاره کرد که این نوع اسپلیت ها در ظرفیت های بالا تولید می گردند. این نوع از کولر های گازی عمدتا با برق سه فاز کار می کنند، و قادر هستند در سالن های بزرگ تالارها، فروشگاه های بزرگ، رستوران ها، بانک ها و … مورد استفاده قرار بگیرند. زیرا که این وسیله دارای توان سرمایشی و قدرت پرتاب باد بالایی می باشد.

باید اشاره کنیم که اسپلیت های ایستاده فضای کمی را اشغال می کنند و در انرژی نیز صرفه جویی می کنند. این نوع از اسپلیت همان طور که از نام آن پیداست به شکل ایستاده روی زمین قرار می گیرد و بیشتر دارای کمپرسور اسکرال می باشد. همچنین فاصله لوله کشی بین بخش داخلی و خارجی نیز در این نوع از کولر های گازی نسبت به اسپلیت های دیواری بیشتر می باشد و در ظرفیت های 48000، 60000، 80000 و 96000 BTU بر ساعت تولید می گردند.کولرگازی ایستاده

 

 1. اسپلیت ایستاده سقفی کاستی

این نوع از کولر های گازی که بسیار زیبا و شیک هستند و از آن دسته از کولر اسپلیت ها هستند که موارد استفاده از آن ها فضاها و محیط های اداری می باشد، اسپلیت سقفی کاستی نامیده می شوند. نوع کارکرد این اسپلیت ها به شکلی است که قادر هستند گرما و سرمای تولید شده را به وسیله سقف به سمت زمین از هر چهار جهت پخش نمایند. با توجه به این که قسمت اصلی این اسپلیت ها در سقف کاذب قرار می گیرد و قابل رویت نیست، تنها قسمتی از پانل زیبایی نمایان می شود که در نهایت زیبایی فضا را افزایش می دهد. اسپلیت های سقفی کاستی مجهز به ریموت کنترل های دستی و دیواری می باشند و علاوه بر ایجاد زیبایی در سقف، قادر هستند عملکرد قابل قبولی را نیز ارائه دهند.سقفی

 1. اسپلیت سقفی کانالی

یکی دیگر از انواع کولر گازی ها که دارای ظرفیت بالایی نیز می باشد، اسپلیت سقفی کانالی است. در این نوع از اسپلیت ها، امکان دارد طول لوله کشی بین بخش داخلی و بخش خارجی از سایر اسپلیت ها طولانی تر باشد، بنابراین بخش داخلی آن که در سقف کاذب قرار می گیرد، میتواند باعث ایجاد تعداد زیادی دریچه برای خروجی هوا شود. اسپلیت سقفی کانالی همچنین با یک بخش داخلی قادر است چند اتاق یا فضای مجزا را با استفاده از کانال های هوا دهی سرد یا گرم نماید.اسپلیت سقفی کانالی

 1. اسپلیت زیر سقفی زمینی

از این نوع اسپلیت در مکان هایی که سقف کاذب وجود ندارد استفاده می شود. برای برپایی این اسپلیت می شود بخش داخلی را زیر سقف، روی دیوار و یا کمی بالاتر از زمین نصب کرد، به دلیل این که امکان نصب آن روی سقف وجود ندارد.

در نتیجه همان گونه که گفته شد، براساس نوع، کاربری، متراژ، بودجه و سایر پارامترهای مهم در فضای مد نظر خود، می توانید اسپلیت متفاوتی را تهیه نمایید.

اسپلیت زیر سقفی زمینی

مزایای کولر های گازی

 1. دارای بازدهی و توان سرمایش بالا هستند.
 2. قادر به تصفیه سازی هوا از غبار ، بو و حتی باکتری ها .
 3. توانایی استفاده همزمان به عنوان هر دو سیستم سرمایشی و گرمایشی را دارند.
 4. در کولر های گازی لوله کشی حذف شده و برای انتقال هوا کانال هایی ایجاد شده است.
 5. امکان تنظیم دمای دلخواه در آن وجود دارد و مدت زمان کار کرد آن طولانی می باشد.
 6. قابلیت ارائه سیستم سرمایش و گرمایش همراه با طراوت را دارد.
 7. قادر است محیط را در کوتاه ترین زمان و به صورت یکنواخت خنک کند.
 8. صدای بسیار کمی تولید می کند و کارکرد آن بدون لرزش است.
 9. کولر های گازی به علت سیستم تهویه مطبوع بودن برای محیط هایی مانند رستوران وسیله خوبی به شمار می آیند

برخلاف کولر های آبی، کولر های گازی موجب افزایش رطوبت محیط نمی شوند و کارایی زیادی در مناطق مرطوب دارند. تا چند دهه پیش کولر های گازی تنها در شهرهای جنوبی کشور مورد استفاده قرار می گرفت اما طی سال های اخیر تقریبا در همه جا از آن ها استفاده می شود.

کولر های گازی هوای موجود در داخل خانه را مکش کرده و خنک می کنند. در نتیجه احتمال ورود آلودگی از فضای بیرون به داخل خانه به صورت چشم گیری کاهش پیدا می کند.


 معایب کولر های گازی

 1. مصرف برق در کولر های پنجره ای بیشتر از نوع اسپلیت است.
 2. اسپلیت ها از انواع پنجره ای کولر های گازی گران تر هستند اما این اختلاف قیمت در طی چند سال و با دقت به قبض برقی که پرداخت می کنید، قابل جبران خواهد بود.

سایر مقالات :

هر آنچه باید در مورد کولر گازی اینورتر بدانیم؟

امیر حسین پورمیرا
دسامبر 22, 2020